Wybór Zasilacza ac lub dc - Testery, Zasilacze, Przyrządy pomiarowe, Zestawy edukacyjne

HIK-CONSULTING logo
TESTERY TECHNIKA POMIAROWA ZESTAWY EDUKACYJNE EMC SYMULATORY KOMORY TESTOWE
Przejdź do treści

Wybór Zasilacza ac lub dc

Kryteria wyboru zasilacza DC lub AC






Istnieje wiele typów zasilaczy laboratoryjnych na rynku. Wielu elektroników dopiero po pewnym czasie jest w stanie rozróżnić zasilacze lepsze od gorszych. Raz ustawione napięcie wyjściowe powinno być stabilne w czasie i temperaturze, w zdecydowanej większości przypadków zasilacz posiadający cyfrowy odczyt będzie "płynął", czyli ustawienia napięcia lub prądu mogą się samoczynnie zmieniać (a nie powinny).
Zmiany parametrów wyjściowych są wynikiem wielu czynników: zmian temperatury, obciążenia, obecności działających nadajników radiowych w sąsiedztwie zasilacza (!), szumów wewnętrznych układów zasilacza i wykorzystanego w zasilaczu źródła napięcia odniesienia. Wszystkie te elementy mogą być Tanie lub Dobre.
Wykorzystanie najtańszych podzespołów to gwarancja niestabilnej pracy, złej stabilizacji napięcia / prądu, dużych szumów i zakłóceń. Dodatkowo laboratoryjny zasilacz stabilizowany powinien posiadać dobre filtry sieciowe EMC dla odpowiedniej filtracji zakłóceń przechodzących przez sieć zasilania 230Vac.


Elementy sterujące, wyświetlacz
BK-Precision Power Supplies
Sterowanie nastawami zasilacza powinno być bezpieczne dla użytkownika i zasilanego urządzenia. Bardzo pomocne są w tym funkcje ustawiania limitów U i I. W zasilaczach wyższej klasy po ustawieniu wybranego napięcia pokrętło zmienia swoją funkcję, tak aby przypadkowy obrót nie powodował zmiany napięcia. Przyciski sterujące zasilaczem powinny zapewniać odpowiedni poziom dotykowego sprzężenia zwrotnego (haptic).

Zasilacz DCJakość źródła zasilania układów elektronicznych ma wpływ na ich pracę, zasilanie pełne zakłóceń i szumów można porównać do niewłaściwego sposobu odżywiania człowieka, prędzej czy później skutki dają znać o sobie. Słaby zasilacz wprowadza zakłócenia do podłączonego układu. Niewielu użytkowników ma świadomość, że nawet "poczciwy" zasilacz o konstrukcji analogowej może dawać na wyjściu zakłócenia impulsowe pochodzące od pracy prostownika, a także od innych urządzeń elektronicznych włączonych do wspólnej sieci 230Vac.

Gdy wykorzystujemy zasilacz impulsowy trzeba pamiętać, że silne impulsy prądowe i napięciowe powinny być odpowienio dobrze odfiltrowane. Częsta jest sytuacja gdy nasze urządzenie jest źródłem niepożądanych zakłóceń (częsta sytuacja przy zasilaniu nadajników radiowych), często przewyższających dopuszczalne limity, podczas gdy pierwotnym źródłem zakłóceń jest zbyt tani zasilacz. Zakłócenia impulsowe nałożone na sygnał radiowy objawiają się jak niepożądane prążki widma leżące w sporej odległości od częstotliwości nośnej - typowe efekty dla pasożytniczej modulacji AM.


Zasilacz DCPARAMETRY
Wybierając dobry zasilacz warto poświęcić uwagę nie tylko parametrom podstawowym jak: moc, napięcie, prąd, ale także zwrócić uwagę na szczegóły: niski poziom szumów, dokładność i niestabilność nastaw U i I, dokładność regulacji i stabilizacji, rozdzielczość nastaw, dryft termiczny, dokładność wbudowanych mierników i in. Często wbudowane mierniki mają "wartość wskaźnika", dobre zasilacze mają wbudowane mierniki o klasie lepszej niż wiele prostych (i tanich ) multimetrów. Tani zasilacz ma wbudowane mierniki najniższej możliwej klasy, często pracujące z błędem na poziomie 5-10%, charakteryzujące się dodatkowym dryftem termicznym, w efekcie użytkownik może popełniać błędy systematyczne sądząc, że napięcie zasilacza "płynie", podczas gdy zarówno miernik jak i zasilacz charakteryzują się własnymi błędami i dryftem termicznym, oraz starzeniem.

DODATKOWE FUNKCJE
Najnowocześniejsze zasilacze umozliwiają dodatkowo pracę w trybie szybkiego, programowalnego generatora zasilania ARBITRARY GENERATOR, często są dostarczane razem z bibliotekami przebiegów testowych odpowiadających cyklom badawczym sprzętu pokładowego zasilanego akumulatorami zgodnie z wymogami IEC lub ISO. Bardzo często wymagane jest także nałożenie napięcia zmiennego na napięcie stałe, taka sytuacja moze mieć miejsce gdy napięcie z sieci pokładowej ma dodatkową, silną składową zmienną, która pochodzi od generatora zasilania - np. alternatora.  W najnowszych konstrukcjach (TOELLNER) istnieje możliwość nałożenia przebiegu zmiennoprądowego o częstotliwościach dochodzących do 100kHz na napięcie wyjściowe DC. Specjalizowane zasilacze mogą też pracować jako regulowany zasilacz - regulowane obciążenie, zależnie od warunków pracy mogą się natychmiast przełączać z pracy w trybie źródła na pracę w trybie obciążenia elektronicznego i na odwrót, bez względu na polaryzację napięcia dostarczanego od obciążenia. Możliwość łączenia równoległego lub nawet szeregowego kilku zasilaczy to ważna dodatnia cecha. Dzieki temu można szybko zestawić układ zasilaczy o większej mocy lub wyższych napięciach do pracy w konfiguracji MASTER - SLAVE

Moc
Dobrą zasadą jest stosowanie zasilacza posiadającego pewien zapas mocy, zwłaszcza jeżeli użytkownik przewiduje możliwość długookresowego zasilania badanych układów. Warto także pamiętać, że większość zasilaczy umożliwia obciążanie dużym prądem przy mniejszych napięciach, a przy napięciach zbliżających się do maksymalnego zakresu przewidzianego dla danego
zasilacza prądy wyjściowe maleją, tak aby utrzymać stały bilans mocy maksymalnej dla danego zasilacza: U x I


Możliwość łączenia zasilaczy
Jeżeli istnieje wtedy można połączyć zasilacze szeregowo lub równolegle dla uzyskania większej mocy, prądu lub napięcia z układu zasilaczy, typowo w układzie Master - Slave


Wytrzymałość mechaniczna
Jeżeli zasilacz jest przeznaczony do częstego przenoszenia lub do pracy na pojazdach, wytrzymałość mechaniczna zasilacza jest istotna. Trzeba pamiętac, że nawet w zasilaczach impulsowych są stosowane stosunkowo ciężkie elementy elektroniczne: duże kondensatory elektrolityczne, transformatory, radiatory itp. W tanich zasilaczach często są spotykane uszkodzenia powstałe w transporcie,  które początkowo mogą być wręcz niezauważone.  W dobrych zasilaczach mocowanie ciężkich elementów musi być zaplanowane równie starannie jak projekt elektroniki zasilacza. Dzięki temu dobre zasilacze zachowują dobre parametry po transporcie i po długim okresie użytkowania.


Wróć do spisu treści